Süt Tozu Kullanımı ve Genel Bilgiler

Hayvancılık ve tarımsal faaliyetlerle  beraber değerlendirilmesi gereken süt ve süt  ürünlerinin değerlendirilmesi ve üretimi stratejik bir ürün haline  gelmiştir.

İnsan  sağlığında  çok önemli bir yeri olan süt  ve içerisindeki mineral ve protein  yapısı gıda sektörünün en önemli ve  sağlıklı girdi maddesi olarak devamlı  kontrol altında  tutmak  isteyen devletleride çeşitli desteklerle süt ve süt  ürünlerini kontol altında tutmaya sevk etmiştir.

Dünyada  gittikçe  artan  süt  ve süt ürünleri üzerindeki taleple  beraber bir çok firma  sütün  işlenmesi  ve uzun süreli muhafaza  edilmesi ile  ilgili olarak bir  çok  farklı yol denemeye  başladılar.

Sütün işlenmesinde  şüphesiz en sağlıklı ve en kolay  seçenek süt tozu haline  getirerek saklamak ve kullanmaktır.Sütün  toz haline  getirilmesinde   hemen hemen  hiç  bir zarar olması süt tozununda çok önemli bir ürün  haline getirmiştir.

Yağlı süt tozu  yağsız  süt tozu olarak 2 tip olarak  üretilen süt tozları  yağlı sütten elde edilen  krema  ile de  ayrı  bir  endüstüriyel ürün ortaya çıkartarak  ayrıca bir değerleme ürünü daha ortaya  çıkarmıştır.

Sektörel olarak genel  paketlemesi  25  kg kraft paketlerde olan süttozları  uzun süreli raf ömrü ile de  çiğ süte  göre ayrı bir  saklanma  kolaylığı ortaya çıkarmıştır. Genelde 1/9 olarak elde edilen süte dönüşümü ile de yoğurt ayran ve dondurma sektöründe çok yoğun olarak ta kullanılmaktadır.Ayrıca süt tozları  pasta , biskuvi  ve çikolata  sektörününde ana  maddelerinden biridir.

Süt tozu elde ederken  başka bir  krema  ve tereyağı  üretimide üreticilere  ayrı bir fayda  oluşturmuştur.

Süt tozları az gelişmiş ülkelere gıda takviyesinde çok önemli ve hayati  bir öneme sahiptir.

Özellikle sütün çok olduğu zamanlarda süt  işleyen fabrikalar sütü hemen  süt tozu haline  getirerek sütün  az olduğu zamanlara destek olarak ta kullanabilirler.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Süt Tozu Dış Ticaret ve Süt Tozu Piyasası başlıklı makalemizde süt tozu almanya, süt tozu belçika ve süt tozu cezayir hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Comment


8 + = 16