Yağsız Süt Tozu ve Yağlı Süt Tozu

Yağsız Süt Tozu ve Yağlı Süt Tozu Ürünlerimizin Özellikleri

Ürün-Süt Tozu      Tam Yağlı Süt Tozu
Enerji-Süt Tozu    501
Protein-Süt Tozu 26
Yağ-Süt Tozu 27
Karbonhidrat-Süt Tozu 38, 5
Kalsiyum-Süt Tozu 940
Fosfor-Süt Tozu 730
Tuz-Süt Tozu 4

YAĞSIZ SÜT TOZU

Ürün Özellikleri

Ürün-Süt Tozu Yağsız Süt Tozu
Enerji-Süt Tozu 365
Protein-Süt Tozu 35
Yağ-Süt Tozu 1
Karbonhidrat-Süt Tozu 54
Kalsiyum-Süt Tozu 1280
Fosfor-Süt Tozu 995
Tuz-Süt Tozu 5

 

Besin olarak mükemmel bir gıda olan sütün, bütün doğal özelliklerini koruyarak onu dayanıklı hale getirmek ve gıda sanayinin süt ihtiyacını karşılamak için süttozu üretim teknolojileri geliştirildi.

Süt tozu  üretici firmamız dünya da en gelişmiş sistemlerle, tamamı otomatik, bilgisayar kontrollü, modern tesislerini kurarak, bugün Avrupa normlarında üretim yapmaktadır.

Süt tozu hiçbir katkı maddesi veya imalat yardımcı maddeleri kullanılmadan, bütün kalite kontrolleri yapılmış taze ve sağlıklı sütlerden üretilir. Üretim tamamen otomatik ve bilgisayar kontrollü sistemlerde el değmeden yapılır. Seçilen sütler önce pastörize edilir. Sütün içindeki suyun büyük kısmı vakumlu evapöratörlerde alınarak süt konsantresi elde edilir. Süt konsantresi kurutma odasında, kuru sıcak hava üzerine atomizerle püskürtülerek kurutulur. Kurutulmuş süt zerrecikleri havadan ayrıştırılarak, soğutulur ve özel ambalajlarında paketlenerek depolanır.

Bütün üretim aşamalarında muhtelif noktalardan alınan numunelerle devamlı kalite kontrolü içinde üretilen süt tozu ürünlerimiz, bütün tetkiklerin tamamlanması ile kalitesi onaylanmış olarak satışa hazır hale getirilmektedir.

İçeriği tamamen saf doğal, %100 süt olan  Süt tozlarımız, yağsız veya tam yağlı olarak üretilirler. Polietilenli kraft torba ambalajlarda 25kg. olarak gıda sanayinin hizmetine sunulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Süt Tozu kurutulmuş bir süt ürünüdür ve sağlığa zararlı değildir başlıklı makalemizde peynir altı suyu, peynir altı suyu tozu ve süt tozu hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Comment


+ 9 = 10