Süt Tozu Desteklemesi, sütün 50 kuruşun Altına Düşmesini Önledi

süt tozu ihracaat Süt Tozu Desteklemesi, sütün 50 kuruşun Altına Düşmesini ÖnlediSüt tozu ihracatı, süt fiyatlarını artırdı. İki yıl öncesine kadar ithal süt tozu alan Türkiye, bir yıl içinde yıllık 1 milyon ton süt tozu ihraç eder konuma geldi.
Manavgat Süt ve Süt Ürünleri Üretici Birliği (MASÜB) Başkanı yaptığı açıklamada, yurt genelinde yıllık 14 milyon ton süt üretimi olduğunu söyledi.
Süt fazlalığının genelde şubat, mart, nisan ve mayıs aylarında meydana geldiğini belirten Ay, geçen yıl 2 milyon ton süt fazlalığının bir milyon tonunun süt tozu olduğunu kaydetti. Sütteki mevsimsel süt fazlalığının, süt tozuna dönüştürülmesinin üreticiye toplamda 16 kuruş fiyat yükselmesi yaptığını belirten Ay, süt fiyatlarının 6 ay içinde kademeli olarak 50’den 60’a, 60’dan 66 kuruşa yükseldiğini söyledi. Ay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, süt fazlalığı olduğu dönemde 1 Haziran tarihine kadar süt tozu desteklemesi için ton başı 2 bin 400 lira destekleme yaptığını kaydetti. Ay, “Mevsimsel süt fazlalığının süt tozuna dönüştürülmesi süt fiyatlarını yükseltti. Ülkemiz süt tozu ithal eden ülke konumundan, ihraç eder konumuna geldi. 2 milyon ton süt fazlalığı, süt tozuna dönüştürülerek süt fiyatları litre başı 50 kuruşun aşağısına çekilmesinin önüne geçildi. Türkiye, 10’a yakın ülkeye süt tozu ihracatı yapıyor.” diye konuştu.

ANAÇ SIĞIR VE BUZAĞI DESTEKLEMESİNDE SON BAŞVURU TARİHİ 31 ARALIK
Bilal Ay, anaç sığır ve buzağı destekleme kayıtlarına başladığını söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, buzağı başı 60 lira destekleme yaptığını belirten Ay, 1 Kasım’da başlayan destekleme müracaatlarının 31 Aralık tarihine kadar süreceğini ifade etti. Ay, bakanlığın 5 anaç sığır desteğinin 225 lira olduğunu kaydetti.

(CİHAN)

Bir önceki yazımız olan Süt Tozu kurutulmuş bir süt ürünüdür ve sağlığa zararlı değildir başlıklı makalemizde peynir altı suyu, peynir altı suyu tozu ve süt tozu hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Comment


6 + = 7