Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?

Yoğurt Üretiminde Süt Tozu Kullanımı
Öncelikle konuya süt tozunun bir katkı maddesi gibi bakılmaması gerektiği kısmından girmek istiyorum. Yağlı süt tozu ve yağsız süt  tozu olarak Süt tozuları yine kreması çekilmiş sütten elde edilen bir süt ürünüdür. Bilindiği üzere sütçülükte çok tezat bir hammadde durumu var. Satışların fazla olduğu yaz döneminde hayvan süt verimi %20-30 düştüğü için, iyi satışı olan firmalar süt sıkıntısı çekerler. Tabii ki yaz döneminde de bırakın kaliteli sütü, kötü özellikli süt bulmak bile çok zordur. Bu sebeptendir ki firmalar üretimlerini süt tozu ile desteklerler. Yani vakum (evaporasyon) yapmak yerine kurumaddeyi süttozu ile yükseltirler. Kışında %20-30 inek süt verimi artar, aynı zamanda satışlarda düşeceğinden süt fazlalarını süt tozu yapan firmalara göndererek kış için stok yaparlar. Bilindiği üzere sütü stok yapmanın en iyi yolu toz haline getirmektir.
Süt tozu alımında dikkat edilecek en önemli noktalar

  1. Süt tozunda protein aralığı %34-38 arasında olmalıdır. Protein oranının yüksek olması yoğurt yapımı açısından önemlidir. Bilindiği üzere yoğurt protein pıhtısıdır.
  2. Yağsız süt tozunda yağ oranı önemli değildir. Yoğurt yapımındada genellikle yağsız süttozu kullanılır. Ancak süt tozunda bitkisel yağ asitlerinin bulunmamasına özen gösterilmelidir. Bitkisel süttozu varlığı yabancı maddeler ile paçal yapıldığının göstergesidir.
  3. Birim sütte ne kurumaddeyi ne kadar arttırdığının testi yapılır. yaklaşık olarak 9,2 kg sütten 1 kg süt tozu elde edilir. buradan yola çıkarak kurumadde testi yapılabilir
  4. Ambalaj mutlaka dışarıdan hava almayacak şekilde kapatılmış olmalı. Bazı ithalatçı firmalar maalesef yurt dışından getirdikleri süttozlarının ambalajını açarak peynir altı suyu tozu yada bildiğimiz kahve kreması ile paçal yapıp tekrar kapatıyorlar ve piyasaya bu şekilde sunuyorlar.
  5. Süttozunda mutlaka test kitleri yada tarım il kontrol laboratuvarı aracılığı ile antibiyotik testi yaptırın. Antibiyotik bulunması yoğurt yapımında işinizi zorlaştıracaktır
  6. Topak yapmamış olmak, kolay çözünmek gibi fiziksel konularada dikkat edilmesi gerekmektedir

Bir önceki yazımız olan Süt Tozu Ürünleri başlıklı makalemizde milk powder, pst ve pst tozu hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Comment


+ 6 = 7