Süt Tozu İthalatı

Süt tozu ithalatına devlet eliyle izin verilince çiğ süt fiyatları düşmeye, düşürülmeye başlandı. 2012 Şubat ayında 3 milyon 500 bin liralık, Mart ayında 4 milyon 28 bin liralık süt tozu ithalatına (DİR ) kapsamında izin verilince çiğ süt fiyatları düşmeye, düşürülmeye başlandı.

Hani ihracatçı firmalar süt tozu ithal etmeyip iç piyasada üretilen parasal teşvikli süt tozunu kullanacaklar dı? Bu ne pehriz bu ne lahana turşusu? Turşunun acısı çiğ süt fiyatlarını, çiğ süt üretimini ve dolayısı ile hayvancılık sektörünü tehdit ediyor..
“DİR” NE DEMEKTİR?

DİR, dış ticarette dahilde İşleme rejiminin kısaltılmış adıdır. İç piyasada bir malın fiyatı kendisine yüksek gelen firma Ekonomi Bakanlığının bağlı olduğu Dış Ticaret Müsteşarlığına başvurup ben, şu malın hammaddesini ithal edip işleyip ihraç edeceğim taahhüdünde bulunarak DİR belgesi alıyorlar. Yurt dışından getirdikleri bahse konu hammaddeyi bu belgeye dayanarak sıfır gümrük vergisi ile yurda sokuyor. Belgedeki malları ihraç edince de bu belgedeki taahhüt kapanmış oluyor. Dış ticarette bu uygulama uluslararası rekabette firmalara avantaj sağlıyor.

Gel gelelim süt ürünleri ihracatında DİR belgesi ile süt tozu ithalatı ise yerli çiğ süt fiyatlarını şu şekilde olumsuz etkiliyor: Dir belgesi alan firmanın bahse konu süt ve süt ürünlerini imal ve ihraç etmede bir süresi var. Bu süre içinde süt tozunu getirdiğinde hemen iç piyasayı düşürmek için DİR kapsamında ithal ettiği süt tozundan süt ve süt ürünleri yapıp piyasaya sürmeye başlıyor. İç piyasada çiğ süt üreticilerinden çiğ süt almamaya başlıyor. Nasıl olsa Dir belgesindeki hammadde ile mamul üretip yurt dışına ithal etmek için 3 ay veya 6 ay süresi var. Bu üç ay veya altı ay içinde birkaç kez çiğ sütü satın almakta nazlandığında çiğ süt fiyatlarını düşürebiliyor.

Bir önceki yazımız olan Süt Tozu kurutulmuş bir süt ürünüdür ve sağlığa zararlı değildir başlıklı makalemizde peynir altı suyu, peynir altı suyu tozu ve süt tozu hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Comment


8 + = 9