Süt tozu nedir? Süt ve yoğurt üretiminde süt tozu kullanılmakta mıdır

süt tozu yoğurt1 150x137 Süt tozu nedir? Süt ve yoğurt üretiminde süt tozu kullanılmakta mıdırSüt tozu, sütteki suyun tamamına yakın kısmının buharlaştırılıp ayrılmasıyla elde edilen toz halindeki süt ürünüdür. Sütün bileşiminde yüksek oranda su bulunduğu (ortalama %86) için, sıvı halde saklanması güçtür ve depolanması için büyük alanlara gereksinim vardır. Bu nedenle, özel kurutma ekipmanları yardımıyla kontrollü koşullarda teknolojik uygulamalarla, süt toz haline dönüştürülmektedir.

Yoğurt üretiminde ise süt tozu, yoğurttaki kuru madde miktarını artırmak ve uygun kıvamı sağlamak için %3-4 oranında kullanılmaktadır. Aksi durumda, elde edilen yoğurt gevşek, kaşık daldırıldığında kolaylıkla su salan bir yapıya sahip olur. Süt tozunun yoğurda eklenen zararlı bir katkı maddesi olarak algılanması son derece yanlıştır. Çünkü süt tozu yabancı bir madde değil, sütün özüdür

Nem içeriği çok düşük olduğu (en fazla %5) için, süttozları belirli sıcaklık ve nem koşullarında, ambalajı zarar görmemiş durumda 1 yıl kadar dayanabilirler.

Pastörize ve UHT sütlerin üretiminde süt tozu kullanılmamaktadır.

Yoğurt ve ayran  üretiminde  süt tozlarını  rahatlıkla ve güvenle kullanabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Süt Tozu İhracatı ve Süt Tozu Siparişi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Comment


+ 4 = 10