Tarım Bakanı Mehdi Eker: Süt tozu ithalatı iç piyasa için değil

süt tozu ithalatı Tarım Bakanı Mehdi Eker: Süt tozu ithalatı iç piyasa için değilÜretici mağdur edilmeyecek

Bakan Eker’e süt tozu ithalatı ile süt üreticilerinin mağdur edileceği yorumlarını  sordum. Bakan Eker bu soruma “Kesinlikle hayır” cevabını verdi. “Süt tozu ithalatının gerçeği şudur: Dış Ticaret Müsteşarlığı dahilde işleme rejimi kapsamında 2.500 ton süt tozu ithalatı tebliği yayınlandı. Yurtdışından ithal edilecek 2.500 ton süt tozu kesinlikle iç piyasada satılmayacak. İthal edilecek süt tozu dahilde işleme rejimi kapsamında ithal edildiği için, bu süt tozu ülkemizde çikolata, bisküvi veya başka işlerde kullanılacak ve işlenen bu ürünler yurtdışına ihraç edilecek. Bu süt tozundan üretilecek ürünlerin iç piyasada satılması söz konusu değildir. Süt üreticilerimizi olumsuz yönde etkileyecek bir durum yoktur.

Kaldı ki iç piyasada süt üreticilerimizin de sanayinin kullanacağı süt tozu üretimi için de uygulama başlattık, üstelik bu konuda teşvikte vereceğiz” dedi.

 

 

http://haber.gazetevatan.com/tarim-bakani-mehdi-eker-sut-tozu-ithalati-ic-piyasa-icin-degil/334741/4/Haber

Bir önceki yazımız olan Süt Tozu kurutulmuş bir süt ürünüdür ve sağlığa zararlı değildir başlıklı makalemizde peynir altı suyu, peynir altı suyu tozu ve süt tozu hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Comment


2 + 6 =